Rynek | Polski Eko Chmiel

Areał upraw chmielu w Polsce, Czechach i Niemczech szacowany jest na około 26 tysięcy hektarów, na których stoi około 4 miliony słupów impregnowanych zakazanym przez UE olejem kreozotowym. W perspektywie nadchodzących lat plantacje te będą musiały wymienić konstrukcje. Wymiana to proces wieloletni, należy jednak zauważyć, że każdy nowy chmielnik oraz każda naprawa uszkodzonych konstrukcji musi być zgodna z obostrzeniami UE. Specyfika budowy i warunków uprawy oraz zjawisk pogodowych na plantacjach powoduje, że jedynym perspektywicznym zamiennikiem drewna jest kompozyt. W chwili obecnej, w skali świata, wyłącznie Polski Eko Chmiel może zaoferować technologię budowy chmielnika z wykorzystaniem kompozytu.

Rynek piwa w Polsce w roku 2018 wyniósł około 16 mld zł i stanowi połowę sprzedaży wszystkich alkoholi. Co istotne, zmienia się struktura rynku, czego dowodzi 40-procentowy wzrost sprzedaży piwa premium przy jednoczesnym spadku piwa economy i mainstream (podstawowego). Jeszcze wyższy wzrost zanotował segment piw bezalkoholowych, który po ubiegłorocznym 80-procentowym wzroście, razem z piwami specjalnymi stanowi już 5% rynku (czyli ma wartość 1 mld zł).

Najszybciej rozwijają się browary kraftowe i rzemieślnicze, które walnie przyczyniły się do zaprezentowania rynkowi w 2018 roku aż 853 piwnych premier. Obecnie w Polsce działa 600 browarów rzemieślniczych oraz 250 browarów kontraktowych. Analizując liczbę browarów na 1000 mieszkańców względem takich krajów jak Czechy, Niemcy lub USA można stwierdzić, że w Polsce jest miejsce na kolejne kilkaset browarów. Zachodzące zmiany w dostępności technologii warzenia piwa na potrzeby np. restauracji pozwalają oczekiwać znacznego wzrostu zapotrzebowania na wysokogatunkowy chmiel do rzemieślniczego piwa.

Nie można zapomnieć o indywidualnych piwowarach, których w Polsce jest ok. 30 tysięcy (uważa się, że może ona wzrosnąć do 100 tysięcy osób) – jest to grupa, która jest skłonna do zakupu najwyższej jakości surowców po stosunkowo wysokich cenach. Osoby zajmujące się browarnictwem rzemieślniczym kierują się przede wszystkim smakiem i jakością piwa – nie kosztami jego wytworzenia. Jedno wydaje się dzisiaj pewne – rynek piwa szedł w nową fazę rozwoju, gdzie piwo rzemieślnicze będzie motorem napędowym rozwoju całej branży z coraz większym wpływem na decyzje konsumentów i samych koncernów.

Według ubiegłorocznego raportu koncernu Barth-Haas produkcja i zapotrzebowanie na chmiel gwałtownie rośnie, podczas, gdy spożycie piwa cechu niewielka tendencja spadkowa.

Udział chmielu w koszcie produkcji butelki piwa rośnie i z poziomu równego cenie kapsla w piwach budżetowych (czyli kilku groszy) wzrasta do złotówki w dobrze chmielonych piwach rzemieślniczych, co oznacza, że będzie zapotrzebowanie na wysokogatunkowy chmiel do piwa będzie rosło.

Podsumowując:

  • brak jest dobrej oferty dla plantatorów, która zastąpiłaby zakazany słup impregnowany olejem kreozotowym;
  • rynek piwa rozwija się w zasadzie wyłącznie w odniesieniu do piwa kraftowego i bezalkoholowego;
  • w odróżnieniu do piwa piwa mainstreamowego i ekonomicznego - piwa o wysokiej jakości notują spektakularne wzrosty sprzedaży;
  • udział koszt chmielu w jednej butelce wysokogatunkowego piwa (a zatem i droższego) jest niewielki, a dobry chmiel jest poszukiwany na rynku, zatem plantacje oferujące taki surowiec są uniewrażliwione na politykę cenową koncernów;
  • na świecie obserwujemy wyraźny trend do większego chmielenia piwa oraz chmielenia na zimno;
  • plantacje dostarczające chmiel bardzo wysokiej jakości i w odmianach poszukiwanych przez szybko rozwijający rynek piwa rzemieślniczego będą bardzo poszukiwanym dostawcą.

Pojawiły się pytania?

Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego dostępnego pod przyciskiem poniżej.

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter