CHMIELNIK DLA BROWARU TENCZYNEK | Polski Eko Chmiel

CHMIELNIK DLA BROWARU TENCZYNEK

Na wiosennym spotkaniu, które miało miejsce w Browarze Tenczynek ustalono, że przed budynkiem browaru powstanie pokazowy chmielnik, który zrealizowany będzie przez firmę Polski Eko Chmiel (obecnie Happy Hopfields).

Chmielnik ma wymiary 28m x 23,5m (Rys. 1 i Rys. 2), a więc zajmuje powierzchnię niecałych 7 arów i zlokalizowany jest przed północną częścią budynku, w której znajduje się taproom, czyli miejsce, gdzie serwuje się świeże piwo prosto z browaru.

Rys. 1. Chmielnik Browaru Tenczynek - widok z boku
Rys. 2. Chmielnik Browaru Tenczynek - widok od czoła chmielnika

Konstrukcja chmielnika i zastosowane rozwiązania opierają się na technologii jaka została wypracowana przez spółkę powiązaną – Energy Composites Sp. z o.o. na chmielnikach w Jastkowie i Puławach. Konstrukcja nośna to produkowane przez nas słupy kompozytowe, które posiadają szereg zalet m.in. są ultralekkie (przewaga w transporcie, załadunku/rozładunku i montażu), posiadają odpowiednią wytrzymałość na obciążenia osiowe, przy jednoczesnej sprężystości, co jest potrzebne do prawidłowego przenoszenia obciążeń związanych z ciężarem chmielu i wiatrem.

Jedną z najważniejszych zalet konstrukcji kompozytowej w porównaniu do tradycyjnych słupów drewnianych, impregnowanych olejem kreozotowym jest to, że nie emituje ona do środowiska szkodliwych i toksycznych substancji takich jak WWA (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Ponadto słupy kompozytowe poddają się w 100% recyklingowi, co stanowi rozwiązanie przyjazne środowisku i wpisuje się w gospodarkę cyrkularną (obieg zamknięty).

Chmielnik wybudowany dla Browaru Tenczynek jest konstrukcją unikalną w skali światowej, gdyż wykorzystano w niej jeszcze jeden istotny atut słupów kompozytowych, a mianowicie możliwość wykonania słupów transparentnych, które podświetlane są od środka. Dzięki odpowiedniej technologii produkcji wykonano słupy, które emitują światło na całej swej długości. Źródłem oświetlenia są żarówki ledowe o wąskim kącie świecenia  zainstalowane w nasadach stalowych słupów. Specjalne nasady zaprojektowane zostały tak, by spełniać podwójną funkcję tzn. przenoszą obciążenia z siatki nośnej chmielnika na słupy oraz stanowią oprawę dla źródła oświetlenia słupów.

Słupy wykończone zostały w kolorze białym, by uzyskać odpowiedni kontrast na tle grafitowej elewacji budynku Browaru Tenczynek.  

Siatka nośna wykonana została z lin stalowych ocynkowanych (odciągi kotwiczne, belki, opaska) i skrętki z drutu ocynkowanego (linie). Całość mocowana jest poprzez odciągi kotwiczne do stalowych kotew wkręcanych do gruntu. Pomiędzy odciągami kotwicznymi, a kotwami znajdują się odpowiednie sprężyny, których zadaniem jest amortyzacja sił dynamicznych związanych z wiatrem.

Chmielnik został obsadzony trzema odmianami chmielu: Sybilla, Magnat i Magnum. Dokładne rozmieszczenie sadzonek widoczne jest na rysunku (Rys. 3  – rzut z góry z roślinami).

W dniu 15 października 2021 podczas drugiego dnia konferencji Jesienne Spotkanie Browarników, której gospodarzem honorowym był Browar Tenczynek odbyła się wycieczka terenowa do browaru. Wydarzeniem rozpoczynającym pobyt na terenie browaru było symboliczne sadzenie 10 sadzonek chmielu. Pierwszą sadzonkę zasadził prezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina, czyli Pan Janusz Palikot. Pozostałe posadzili wytypowani przez organizatorów uczestnicy JSB.

Tekst, zdjęcia i rysunki: Marcin Żyła

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

eighteen + 9 =

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter