Przyszłość polskiego chmielarstwa | Polski Eko Chmiel

Przyszłość polskiego chmielarstwa

Wojewoda lubelski na innowacyjnej plantacji chmielu w Panieńszczyźnie 27 sierpnia 2019

27 sierpnia 2019 o godzinie 10:00 na innowacyjnej plantacji chmielu mieszczącej się na terenie Rolniczego Zakładu Doświadczalnego „Jastków” sp. z o.o. odbyło się spotkanie dotyczące przyszłości polskiego chmielarstwa. Organizatorem imprezy była spółka Polski Eko Chmiel wraz z Gminą Jastków pod patronatem wójta gminy Teresy Kot. Wśród obecnych gości znaleźli się między innymi wojewoda lubelski, wicemarszałek województwa lubelskiego Sebastian Trojak, starosta lubelski Zdzisław Antoń oraz przedstawiciel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zastępca dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Marian Borek.

 

Spotkanie odbyło się na innowacyjnej plantacji chmielu założonej w Panieńszczyźnie w ramach projektu badawczo-rozwojowego współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jest to pierwsza i jak na razie jedyna tego typu plantacja chmielu na świecie, na której wprowadzono szereg innowacyjnych rozwiązań dla nowoczesnej uprawy tej tak ważnej dla Lubelszczyzny rośliny. Projekt realizowany jest przez spółkę Energy Composites we współpracy z Rolniczym Zakładem Doświadczalnym „Jastków” sp. z o.o. oraz Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

 

Polski Eko Chmiel SA jest spółką, która podpisała z firmą Energy Composites sp. z o.o. porozumienie w zakresie rozpowszechniania i komercjalizacji efektów prac badawczych i rozwojowych wynikających z realizacji projektu.

 

Spotkanie dotyczyło strategii rozwoju polskiego chmielarstwa, zmian technologicznych w uprawie chmielu, zmian rynkowych i przepisów europejskich, do których Polska musi się dostosować. Oprócz krótkich przemówień bezpośrednio na plantacji zaproszeni goście wzięli udział w zwiedzaniu chmielnika, mieli okazję posłuchać ekspertów bezpośrednio przy roślinach, zobaczyć urządzenia pomiarowe służące do monitoringu środowiska oraz ich autonomiczne zasilanie przez OZE (fotowoltaika, turbiny wiatrowe).

 

W spotkaniu uczestniczyli także naukowcy i samorządowcy, dla których przyszłość polskiego chmielarstwa jest sprawą bardzo ważną. Spośród nich wymienić należy: przedstawicieli władz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z dyrektor Agatą Grulą na czele, Marka Wojciechowskiego reprezentującego Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przedstawicieli Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawicieli departamentów urzędu marszałkowskiego odpowiedzialnych za rolnictwo, środowisko i programy rozwojowe, władze samorządowe lokalnych gmin, przedstawicieli Lubelskiej Izby Rolniczej, dyrekcję Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa na czele z dyrektorem prof. Wiesławem Oleszkiem i wielu innych znaczących gości.

 

W swoich krótkich i osobistych przemówieniach wszyscy zgodnie podkreślali, że Lubelszczyzna powinna stać się regionem, w którym wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań uprawy chmielu będzie priorytetowe, bo zyskają na tym wszyscy – zarówno producenci, jak i konsumenci.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × five =

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter