Czysty chmiel niedługo w Polsce | Polski Eko Chmiel

Czysty chmiel niedługo w Polsce

Czysty chmiel niedługo w Polsce W Jastkowie powstała pierwsza w Europie plantacja chmielu wykorzystująca kompozytowe nośniki. Już we wrześniu z naszych pól zebrany zostanie pierwszy całkowicie czysty chmiel, uprawiany na nowoczesnych konstrukcjach, które nie szkodzą człowiekowi i glebie. W Polsce chmiel uprawiany jest na obszarze ponad 2 tys. ha. Produkcją zajmuje się niemal tysiąc gospodarstw, a chmielowym zagłębiem jest Lubelszczyzna. Nasz kraj jest czwartym pod względem wielkości producentem w UE oraz szóstym na świecie.

Szyszki chmielu wykorzystuje się do produkcji piwa, ale też leków uspokajających, kosmetyków (składnik szamponów i kremów) i likierów. Co ciekawe, w niektórych krajach chmiel stosowany jest też do pieczenia chleba na zakwasie.

Dlatego ważne jest, aby szyszki chmielowe były zdrowe i bezpieczne dla człowieka. Tymczasem niemal 100 proc. chmielników w Polsce wykorzystuje do upraw drewniane konstrukcje pokryte szkodliwym impregnatem – kreozotem. Dotyczy to również czeskich i niemieckich plantacji.

Nasz czysty, wolny od substancji WWA chmiel rośnie już na plantacji w Jastkowie, gdzie tradycyjne słupy zastąpiliśmy kompozytowymi. Chmiel z pierwszej w Polsce takiej uprawy dostępny będzie już jesienią. Chcemy reaktywować nasze ciekawe odmiany, by stworzyć unikalny rynek odmian dla piwowarów. Na pierwszej plantacji posadziliśmy odmiany Magnat i Lubelska – mówi Zbigniew Szkopek, właściciel firmy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

14 − seven =

Facebook
Facebook
Facebook
Twitter
Twitter
Twitter